Mein Deutsch

Koncovky přídavných jmen

 

Dobrý den,

moc by mi pomohla rada. Dle výsledků jazykové učebnice má být ve větě: Ich mag keine Schwarzen Schuhe. Ale myslím,že by to mělo být Schwarze Schuhe. Je to množné číslo, 4. pád, a po kein je skloňováno jako po členu neurčitém. Jak to tedy je?

A věta Bring der roten Rock und die weiße Blusen, ale já bych dala koncovku en – weißen Blusen, množné č.,čl. určitý,4. pád?

Nemyslím si,že jsem chytřejší než výsledky v učebnici,ale nezdá se mi to.

Dekuji moc.

Podívejte se na náš článek Skloňování přídavných jmen.
Kdyby Vám cokoli nebylo jasné, ptejte se dál :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 5 lety

Podívejte se na náš článek Skloňování přídavných jmen.
Kdyby Vám cokoli nebylo jasné, ptejte se dál :)

Děkuji za reakci, článek jsem si prošla. Podle pravidel článku i z mé jazykové učebnice mi přijde, že dva uvedené příklady mají v učebnici uvedeny se špatnou koncovkou. A pokud ne, nejspíš jsem něco nepochopila ☺Což by mě nepřekvapilo ☺ Přeji hezký den.

Ich mag keine schwarzen Schuhe. TTT
4. pád plurálu. Jak je v článku uvedeno, po kein se skloňuje jako po členu neurčitém, ale přirozeně pouze v singuláru, protože plurál neurčitý člen nemá. Proto v plurálu skloňujeme po kein stejně jako po členu určitémkeine schwarzen Schuhe

Bring der den roten Rock und die weißen Blusen. (plurál)

nebo (což je logičtější)
…und die weiße Blusen. (singulár)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 5 lety

Ich mag keine schwarzen Schuhe. TTT
4. pád plurálu. Jak je v článku uvedeno, po kein se skloňuje jako po členu neurčitém, ale přirozeně pouze v singuláru, protože plurál neurčitý člen nemá. Proto v plurálu skloňujeme po kein stejně jako po členu určitémkeine schwarzen Schuhe

Bring der den roten Rock und die weißen Blusen. (plurál)

nebo (což je logičtější)
…und die weiße Blusen. (singulár)

Děkuji moc za vysvětlení, to pravidlo s kein a množným číslem mi uniklo, omlouvám se :o) Kéž by na ty koncovky byl nějaký trik :o) Hezký den.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MaLh vložený před 5 lety

Děkuji moc za vysvětlení, to pravidlo s kein a množným číslem mi uniklo, omlouvám se :o) Kéž by na ty koncovky byl nějaký trik :o) Hezký den.

Není zač. :)
Myslím, že ten článek právě ten trik vysvětluje ve své první části. Snažil jsem se, aby to bylo co nejjednodušší.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.